top of page
_SAM_3086.JPG

“360”

Rana Kelleci & Gülden Ataman

Interactive installation with found objects

Buluntu objelerle interaktif yerleştirme

2022

Made up of many sorts of items that circulated and somehow ended up at Darağaç’s 1525. Sokak Number 8, “360” is a human-sized ball designed to wander around the neighbourhood carrying around the stories the items evoke.

 

Number 8 was love at first sight for us. It has been idle for a long time, it’s door was knocked down days before our arrival and it gave birth to another space with a surprise door. It led us to a co-creation process that took shape with dreams, words and coincidences. 

 

The space opens the door to a curiosity for the unknown, revolving around time and objects. The encounters and surprises it presented to us and the photograph of two children falling through the layers of poured plaster evokes a child’s play. The light play feeling of childhood gets heavier and heavier with the stories accumulating over time. They hurt the back; however, imagination moves through the doors that open before them, things move around, and stories wander.

Produced as part of the exhibition "Rotation" that took place in the streets of Darağaç neighborhood in İzmir, Turkey between 30 September - 23 October 2022.  

 

“360”, bir şekilde dönüp dolaşıp Darağaç 1525. Sokak 8 numarada birikmiş olan envai çeşit eşyanın, çağrıştırdıkları envai çeşit hikayeleri de içine katarak mahalleyi dolaşmak üzere toplaştığı insan ölçeğinde bir toptur. 

 

Mahalleye gelişimize günler kala kapısı çalınan, sürpriz bir kapıyla içinden bir başka mekân daha doğuran ve görür görmez içimize sinen 8 numara, rüyâlar, tesadüfler ve kelimelerle şekil alan bir beraber üretme sürecine imkân verdi.

 

Uzun zamandır atıl olan bu mekân, zaman ve eşyalar etrafında bilinmez hikayelere dair bir meraka kapı aralar. Dökülmüş sıva katmanları arasından düşen iki çocuğun fotoğrafı, mekânın doğurduğu yeni bir mekân ve sürpriz karşılaşmalarla bir çocuk oyununu çağrıştırır. Çocukluğun hafif oyun duygusu, zamanın ilerleyişiyle biriken hikâyelerle ağırlaşır, bel ağrıtır; yine de hayâl gücü önünde açılan kapılardan geçerek ilerler, eşyalar dolaşır, hikâyeler yürür.

30 Eylül - 23 Ekim 2022 tarihleri arasında İzmir'de Darağaç mahallesine yayılan "Rotasyon" sergisi kapsamında üretildi.

 

bottom of page