top of page
edited_Basın Genel 1_DSCF2756.jpg

Bilmesen Ne Olur?, Gülden Ataman, Rana Kelleci ve Ayşegül Yapar’ın altı aylık birlikte düşünme ve üretme deneyinin çıktılarından oluşuyor. Sergi bireysel ve toplumsal ölçekteki bilinmezliklerle baş etme yollarını araştıran video, interaktif yerleştirme, desen ve heykel mecralarındaki çalışmaları bir araya getiriyor. 

 

Kendimizi sürekli yeni bilinmezliklerle karşı karşıya buluveriyoruz. Kişisel ölçekte geçmişlerimiz, gelecek hâyâllerimiz, çocukluğumuz, günlük duygu hâllerimiz, ruhsal açmazlarımız; daha geniş ölçekte toplumsal, ekonomik ve jeopolitik gelişmeler… Tüm bu bilinmezliklerin yükü, hızla ilerleyen zaman ile perçinleniyor; hem geleceğe dair kaygılarımızı harlıyor hem de barındırdığı potansiyellerle merakımızı cezbediyor. 

 

Çoğu zaman kapısını aralamaktan dahi korktuğumuz bilinmezlikler güvenli paylaşım alanları içinde ifade bulduğunda insanı eylemsiz bırakan ürkütücü gerçeklikler olmaktan çıkıyorlar. Sergi, bir aradalıktan beslenen, soru sormayı ve dinlemeyi merkeze alan bu paylaşım alanının tesis edildiği bir kolektif çalışmanın sonucu. Bu süreçte bilinmezin boyutlarını anlamak üzere sorulan onlarca soru süzülerek “bilmesen ne olur?" sorusunu ortaya çıkardı. Sergi bilinmezlikleri ivedilikle çözülmesi gereken sorunlar değil öğrenme fırsatları olarak gören bir bakış açısıyla izleyiciye de kendi bilinmezliklerine bakabilme cesareti sunabilmeyi arzuluyor.

What’s With Not Knowing? is the output of Gülden Ataman, Rana Kelleci and Ayşegül Yapar’s experiment of thinking and producing together for a period of six months. The exhibition brings together video, interactive installation, drawing and sculpture works that explore ways of coping with the unknown at individual and social scales.

 

We often find ourselves face to face with unknowns. Our past, our dreams for the future, our childhood, daily emotional states, spiritual dead ends on the individual level; and on the broader scale, social, economic and geopolitical news… The burden of the unknowns get heavier with the rapidly marching time; flaring up our future anxieties while alluring us with the potentials they withold.

The unknowns, which we are often so scared to even throw a glance, cease to be the dreadful, paralysing facts when they are expressed within safe sharing grounds. The exhibition is the outcome of a collective effort which flourished on such a supportive ground centered around listening and asking questions to eachother. Within this process of exploring the extent of the unknown, one question stood out among tens of others: What’s With Not Knowing? The exhibition offers to see unknowns not as problems requiring immediate solutions but as learning opportunities and wishes to encourage visitors to explore their own.

edited_DSC_6658.jpg

broşür / flyer

bottom of page